Důležitost vůle a jak ji budovat

Zdraví, sport, peníze, koníčky, móda, svaly, nootropika, mikrodávkování psychedelik, meditace...
Odpovědět
hubertjezpet
Příspěvky: 1102
Registrován: 29 srp 2015, 17:44
Bydliště: Česká republika
Udělil poděkování: 27 x
Obdržel poděkování: 69 x

Důležitost vůle a jak ji budovat

Příspěvek od hubertjezpet »

To, jakou máme na různé situace vůli, si budujeme, podle toho máme vytvořené mozkové neuronové spoje.

Čím více vůli budujeme, tím větší ji máme. Čím více budování vůle ignorujeme, tím více naše vůle klesá.

Čím větší vůli si vybudujeme, tím méně energie budeme v budoucnosti potřebovat pro to vybrat tu méně příjemnou možnost. Méně příjemná možnost čí náročnější možnost neznamená, že tato možnost je špatná, ale často právě naopak, bohužel často třeba z důvodu vlastní pohodlnost vybereme tu nejpříjemnější možnost a tím sami sebe možná i táhneme více a více ke dnu.

Tyto věty, myslím, obsahově v nějakém materiálu či na fóru kdysi napsal Princ. Shrnutí tedy je, že asi vyloženě potřebujeme se rozhodovat v různých situacích jít tou méně příjemnou cestou. Možná by to mohla být i filozofie života myslet stále stylem, zrovna se mi stává nějaká situace, jaké jsou možnosti, asi bych měl jít tou méně příjemnou cestou a tím sebe utužit.

Vůle znamená míra toho, jak moc jsme schopni rozhodnout, vybrat a vykonat prakticky z několika možností tu pro nás nejvíce nepříjemnou či více nepříjemnou než možnosti jiné a zároveň vybráním méně příjemné možnosti se přiblížit k nějakému našem lepšímu já, než to já, které jde nejsnadnější cestou.

Příklady:
situace: koupu se v koupelně možnosti: pomalu se budu 60 minut ve vaně koupat (nejdříve tam 30 minut ležet); osprchuji se za 10 minut a ušetřených 50 minut využiju lépe

situace: zvoní mi ráno budík možnosti a já se cítím unavený: ihned vstanu; zaklapnu budík a spím třeba ještě další 3 hodiny, vstanu a jdu se 15 minut projít v koupelně do kolečka (z důvodu zákazu vycházení nemohu zvolit volbu jít do lesa)

situace: je 19 večer možnosti: dívám se na televizi; čtu si knihu; hraju na pc hry; jdu spát, pořádně se najím, proliju se čajem (abych měl potom problém usnout) - z těchto možností je asi nejlepší číst knih nebo jít spát, ostatní nás táhne ke dnu

situace: přemýšlím, co si nakoupit za jídlo možnosti: sladkosti; smažené; zelenina; ovoce; nanuky

Myslím, že klíčem úspěchu v životě ve všech možných směrech je ve většině případů volit ty méně příjemné či náročnější cesty a tím zvyšovat naši vůli vybrat náročnější možnosti i v budoucnosti a tím rozšiřovat naši komfortní zónu za účelem našeho osobního rozvoje

Fakticky, pokud bychom se všeho báli a dělali jen to, co je nám příjemné, nikam se neposuneme.

Následující myšlenku bychom si možná měli říkat každý den: Potřebuji neustále překračovat svoji komfortní zónu a v životních situacích vybírat ty náročnější, méně příjemné, abych posílil svoji vůli a v budoucnosti o to snáze vybrat náročnější cestu, která mi ale umožní se přiblížit zase o něco více svému cíli.

Často se snažíme najít důvody, proč si nevybrat tu nejméně příjemnou volbu. Možná ale potřebujeme vybrat si tu nejméně příjemnou volbu i přesto, že najdeme různé důvody to neudělat.


hubertjezpet
Příspěvky: 1102
Registrován: 29 srp 2015, 17:44
Bydliště: Česká republika
Udělil poděkování: 27 x
Obdržel poděkování: 69 x

Důležitost vůle a jak ji budovat

Příspěvek od hubertjezpet »

Vybráním náročnější možnosti se asi děláme štastnějšími z důvodu posilnění našeho sebevědomí, jelikož jsme si vybrali možnost mimo naši komfortní zónu.

Když nám mozek často říká, že to dělat nemáme, například vstát v 5:00 a nikoliv v 8:00, často je to důvod právě to udělat a přerušit ten řetězec rozhodnutí jít nejpříjemnější cestou.

Když se rozhodujeme, zda zvolit příjemnější nebo méně příjemnou možnost (ačkoliv méně příjemná možnost pro nás může být často lepší), potřebujeme ve svém nitru energie najít energii a je to možná podobná, jako v posilovně se rozhodnout tu činku pomalu začít zvedat místo toho z posilovny odejít. Při hledání této energie potřebujeme aktivovat náš celý organismu podobně, jako startujeme auto, otočíme klíčkem a nastartujeme motor. Při hledání energie nám může pomoct vybavit si možné pozitivní následky toho, pokud půjdeme tou náročnější cestou.

Možná jsme předávkovaní endorfinem a raději zvolíme třeba možnost dívat se na televizi, než jinou méně příjemnou alternativu z důvodu, že sledováním televize nevynaložíme tolik vůle a energie na to, aby se nám vyplavil endorfin. Možná právě ale o to jde, dokázat se překonat, zvolit náročnější a méně příjemnou možnost a v konečném důsledku mít z toho lepší pocit.

Celý náš život je řízen našimi rozhodnutími.

Tím, že si celý život budeme vybírat ty nejpříjemnější cesty, se často táhneme ke dnu a nedosáhneme toho, čeho bychom jinak dosáhnout mohli.

Celý náš život je z naprosto dominantní většiny určitě ovlivněn našimi rozhodnutími. To, jak se rozhodneme, ovlivní naši budoucnost. Asi bychom si měli fakt uvědomit, co skutečně potřebujeme udělat během cesty za našimi cíle a jít do toho, i když je to mimo naši komfortní zónu. Abychom mohli mimo naši komfortní zónu běžně chodit, musíme z ní nejprve vystoupit. Například se nestaneme dobrými řidiči, pokud nebudeme pravidelně řídit a nezískáme praxi, pokud auto ani nenastartujeme, nebudeme moct mít nikdy na svém účtě třeba 20000 km najetých kilometrů na dálnici. Pokud nebudeme oslovovat holky, pokud neeliminujeme strach z oslovení, nikdy nebudeme moct se stát špičkovým baličem a třeba zplodit potomky.

Shrnutí: Abychom dosáhli našich cílů či jim byli alespoň zatím blíže, musíme se v životě v našich mnoha rozhodnutích rozhodnout správně, nenechat se ovlivnit našimi emocemi a jít tou cestou, která bude pro nás nejlepší (i když třeba nebude nejpříjemnější a bude náročnější než cesty jiné). V hloubi duše potřebujeme vyškrabat dostatek energie na to zvolit tu správnou cestu a naše rozhodnutí se nám v budoucnu vrátí o to větší energií. Například vstát brzy ráno třeba v 5:00 nám umožní dosáhnout cílů, kterých bychom třeba spaním do 9:00 dosáhnout nemohli. Nejdůležitější je najít energii zvolit náročnější cestu. Jakmile se ale překonáme, naše vůle vzroste a příště bude vše snazší.

Těmito našimi cíli může být cokoliv, co nám třeba nyní chybí nebo tím disponujeme v ne pro nás dostatečné míře, například: mít zaměstnání, mít sex, být ženatý, mít děti, mít rodinu, podívat se na druhý konec světa.

Konečné slovo: Zvolme si v životě ty méně příjemné a náročnější možnosti v životních situacích, posílíme tím vůli do budoucna, překonáním budeme štastnější a dosáhneme toho, čeho bychom jinak nedosáhli. Nenechme se ovlivnit našimi emocemi, jsou to jen vyplavované hormony. Když do něčeho půjdeme, ačkoliv máme strach, tím, že do toho půjdeme, vyvoláme třeba vyplavení emocí, které původní emoci, třeba strach, zcela přebijí.
Uživatelský avatar
MindMess
Příspěvky: 35
Registrován: 17 led 2021, 23:00
Bydliště: Praha
Udělil poděkování: 18 x
Obdržel poděkování: 23 x

Důležitost vůle a jak ji budovat

Příspěvek od MindMess »

Huberte, já myslel, že píšeš knihu o humoru, ale tady to spíš vypadá, že se chystáš na publikaci "Věci, které bych měl dělat, ale nikdy nedělám." 😄 Jako nic proti, teoreticky máš pravdu, ale hodláš něco z toho taky aplikovat? Bylo by to fajn se cítit dobře, ne? :)
Odpovědět