Růstový mindset

Zdraví, sport, peníze, koníčky, móda, svaly, nootropika, mikrodávkování psychedelik, meditace...
Odpovědět
plysak20
Poděkoval: 1 krát
Obdržel poděkování: 12 krát

Růstový mindset

Příspěvek od plysak20 » 29 led 2020, 16:55

Na střední škole jsem kdysi pařil Warcraft II, počítačovou strategickou hru, kdy je cílem zničit nepřítele a získat jeho území a zdroje. Já jsem tehdy vytvářel neskutečnou obranu, neustále chodily drobné útoky, a já se čím dál více zabedňoval na svém území a budoval silné ochranné štíty, až nakonec, nakonec přišel spolužák který mě neustále zatěžoval drobnými útoky s ohromnou armádou a dobil moje území a porazil mě, pak jsem pochopil, že moje strategie je špatná.

Proč to říkám? Protože to je strategie většiny lidí v životě. Vystuduj školu, najdi si holku,vem si ji, pořiď si dítě, vem si hypotéku a pracuj ve firmě do konce života. Braň svoje vytvořené území co to jde, když přijde nová technologie, jdi do odborů a braň pokroku, když se změní poměry ve státě, jdi volit politika, který ti zaručí udržení statusu quo. Když to manželku s tebou přestane bavit, zakaž jí chodit ven, aby se náhodou s někým neseznámila. Musíš bránit svoje hodnoty!

A pak tito lidé koukají v padesáti na zajištěné muže co šukaj s dvacítkami, zatímco oni prochází rozvodem, exekucí a vyhazovem z práce, kdy už je nikdo nechce přijmout, a své problémy prostě hází na to, že v životě neměli takové štěstí. Takový je prostě život!

Přestože jsem na střední škole byl outsider, v jistých ohledech už jsem mnohem lidí předběhl! Proč? Oni totiž neustále brání svoje hodnoty, ale nedobývají nová uzemí! Dřív to, že jsem se v životě posouval byla jakási "z nouze ctnost". Prostě to už dál nešlo, tak jsem se musel posunout. Už jsem nedokázal přežívat ve své zóně komfortu. Toto se stalo několikrát, až přišlo takové uvědomění.

V poslední době jsem přestal hledat nějaký způsob, jak se usadit. Už vysloveně jedu růstovým mindsetem, i když mám totální pohodlí a hodně věcí je skvělých, tak se starám o to, aby můj život byl ještě lepší. Neříkám si "tohle chci do konce života", ale "tohle potřebuji změnit k lepšímu". Neplýtvám velkou energií na obranu dobitých uzemí, ale dobývám nové. Zjistil jsem totiž jednu věc. Bránit svůj způsob života je set sakra těžší než budovat lepší život.

Tím samozřejmě neříkám, že člověk by se měl zaměřovat jen na růst, to je taky blbost, a udělá vás to akorát nešťastné. Co říkám je, část své energie, času a prostředků je potřeba investovat do růstu, nestagnovat. Problém hodně lidí je, že si říkají, když zůstanu v této práci budu mít pohodu, nebudu muset nic měnit, bude to na klídek. Málokdo se dívá v horizontu 10-20 let dopředu. Když se podíváte v horizontu třeba toho, že budete 20 let stagnovat, zatímco celý svět se bude posouvat dopředu, tak už je to zcela jiná otázka.

Každá změna je tak trošku bolestivá. Každá! Je proto strašně fajn si říct: "tady budu teď bydlet 3 roky, a pak bych to chtěl změnit". Nemusíte pak denně uvažovat nad lepšími možnostmi, nejednáte zbrkle, ale zároveň už dopředu můžete začít uvažovat nad tím, že přijde změna, a bude snadnější ji přijmout, protože se na ní můžete dopředu tak nějak připravit.

Z mojí zkušenosti je lepší se změnami v životě počítat, plánovat je a připravovat se na ně a přijímat je, než se jen nechat životem vléct a každé změně se bránit. A možná pak v padesáti budete ten týpek, který v životě opravdu něco prožil, kdo se někam dostal a jehož život za něco stál, a po kom v padesáti poletí dvacítky a budou mu volat soukromní bankéři, zatímco ten váš schopnější spolužák ze základky bude chodit k soudu kvůli alimentům a oddlužení.

Filosof
Poděkoval: 3 krát

Růstový mindset

Příspěvek od Filosof » 30 bře 2020, 17:13

Tato myšlenka mě velmi zaujala. Děkuji za příspěvek.
Člověk by si měl neustále uvědomovat kam jeho život míří a zda je spokojený s takovými vyhlídkami. Lepší než se soustředit na to jakým chce být (bohatý, slavný atd.), je soustředit se na to jakým být nechce(tvrdohlavý, nešťastný a protivný).
Obrázek
Nothing exists except atoms and empty space; everything else is opinion.

Odpovědět