Darujte mi kolo

Co se jinam vážně nevejde
Odpovědět
Princ
Poděkoval: 450 krát
Obdržel poděkování: 1125 krát

Darujte mi kolo

Příspěvek od Princ » 25 zář 2019, 20:42

Má někdo zbytné jízdní kolo, které by mi chtěl darovat?

Zeph
Poděkoval: 113 krát
Obdržel poděkování: 22 krát

Darujte mi kolo

Příspěvek od Zeph » 26 zář 2019, 08:21

Jenom bacha na ty vytrvalostní sporty

Princ

Darujte mi kolo

Příspěvek od Princ » 26 zář 2019, 16:07

Ja uz vas ochranim

Nucky
Poděkoval: 14 krát
Obdržel poděkování: 16 krát

Darujte mi kolo

Příspěvek od Nucky » 27 zář 2019, 17:40

jaké by jsi chtěl, horské, silniční.

Princ

Darujte mi kolo

Příspěvek od Princ » 27 zář 2019, 21:17

Spíše silniční, ale ocením každé :)

Gargamel
Poděkoval: 29 krát
Obdržel poděkování: 13 krát

Darujte mi kolo

Příspěvek od Gargamel » 29 zář 2019, 14:18

Jedno bych měl. Buď ho daruju, nebo půjde časem do šrotu, až si objednám přístavný kontejner na rozměrný odpad. Je divnohorské. Jedno kolo horské, druhé silniční. Nové brzdy a sedlo, jinak by to chtělo komplet servis.

Princ

Darujte mi kolo

Příspěvek od Princ » 05 říj 2019, 17:44

Jak se dela takovy servis? Ja jsem filosof :)

Hannes
Obdržel poděkování: 1 krát

Darujte mi kolo

Příspěvek od Hannes » 05 říj 2019, 23:27

Servis bicyklu je proti jiným prostředkům poměrně jednoduchý :D. Stačí se podívat na brzdy a případně je poladit, aby fungovaly rovnoměrně a měly okamžitý nástup - tj. aby při stisknutí páčky nezabíraly až na samotném konci. Dále je dobré vyčistit a namazat řetěz. Občas jej zkontrolovat, jestli není vytahaný - pak vyměnit. Obecně je dobré mazat pohyblivé části, ale s mírou - olej má jít jen tam, kde je to účelné... jinak působí tím způsobem, že na sebe lepí nečistoty a naopak škodí. Duše radno hustit vždy podle údajů uvedených výrobcem. Zvláště u silničních kol platí, že musí být řádně nafouknuté. Pokud nemáme pumpu s manometrem, znamená to nabouchat na maximum (tj. aby pláště nešly prsty skoro ani stisknout). Pokud hapruje přehazovačka nebo přesmýkač, dá se doladit i v domácích podmínkách (nedoporučuji však sahat na šrouby s dorazy), v opačném případě svěřit cykloservisu a nebo si o tom něco nastudovat. Samozřejmě vždy je důležitá i optická kontrola - jestli se někde netřepí lanko brzdy nebo přehazovačky. Taky je dobré mít správně dotažené pedály. Pokud v kole něco lupe, vždy je to špatně - příčin může být fúra a bylo by to na delší debatu. Na jednom nejmenovaném celosvětovém serveru s videi je mnoho návodných příspěvků. :D Pokud máme horské kolo, kde je odpružená vidlice, spočívá údržba akorát v pravidelném čištění a mazání silikonovým olejem. Vidlic je několik typů a seřízení nebývá už tak snadné. Vždy se vychází z hmotnosti jezdce, dá se tam nastavit rezistence, rychlost reakce apod. Některé z nich vyžadují speciální pumpu, kterou se v případě potřeby dají přifouknout. Údržbu kola ovšem zvládne i podprůměrně technicky zdatný jedinec :D Není to trolejbus. PS: Darované kole je dobré si důkladně prohlédnout a vyzkoušet. Některá kola mohou mít ohnutý rám a při jízdě se chovat jako dvoustopé vozidlo (viděl jsem na vlastní oči), od toho raději ruce pryč. Stejně tak při demontáži a montáži kteréhokoliv z kol je rozumné zkontrolovat správné dotažení os - existuje několik patentů, ale v zásadě platí, že šroub/matice/páčka nesmí být volná, ale ani přetažená - hrozí buď uvolnění kola nebo prasknutí osičky a odpadnutí kola... a to člověk při rychlosti 50 km+ z kopce opravdu nechce :D

Princ

Darujte mi kolo

Příspěvek od Princ » 09 lis 2019, 14:58

Tak vezmete nekdo na Vycvik? :)

Odpovědět