Kam investovat

Zdraví, sport, peníze, koníčky, móda, svaly, nootropika, mikrodávkování psychedelik, meditace...
Odpovědět
RoPol
Poděkoval: 1 krát

Kam investovat

Příspěvek od RoPol » 14 kvě 2019, 20:32

Toto téma je myslím vhodným pokračováním tématu "Jak vydělat peníze". Jde sice pořád o tutéž minci, ale o pohled z druhé strany. Mnoho lidí dokáže peníze celkem slušně a někdy i snadno :lol: vydělat, ale už neví jak se o ně starat, a jen utrácí a jednou, když se třeba přestane dařit v podnikání, nebo když práce už tolik nebaví, zjistí, že vlastně nemají žádné rezervy.
Nechci v žádném případě poučovat, jen je dle mého dobré myslet i na zadní vrátka.
Způsobů a možností, jak své finance množit, je celá řada. Takže sem pište své osvědčené způsoby a pomozte tak druhým, nebo alespoň ukažte možnost, jak ze svých peněz dostat co možná nejvíc, nebo třeba i formu uložení, která neztrácí na hodnotě.
Ještě jednou bych ale rád zdůraznil, že by mělo jít o vaší vlastní zkušenost a ne jen nějaké teoretické možnosti.

A co by to bylo za téma, když bych nezačal právě u sebe :ugeek: ...

Protože jsem zastáncem diverzifikace (snažím se rozdělit riziko), vkládám své finance do třech produktů.

1. Penzijko. Zde jsou peníze ukládány do penzijních fondů, které zastávají většinou konzervativní strategii. Je to tak akorát na pokrytí inflace. Na druhou stranu jsou zde finance poměrně v bezpečí. V tomto případě, vzhledem k relativně nízkému zhodnocení, snad ani moc nezáleží na bance, u které ho máte, i když drobné rozdíly určitě jsou.

2. Podílové fondy. Tady je myslím nejdůležitější neinvestovat najednou velký obnos, ale pravidelně investovat, každý měsíc pár stovek. Jen tak v maximální možné míře pokryjete rizika spojená s výkyvy trhu a v dlouhodobém horizontu vyděláte. I zde platí pravidlo diverzifikace. V mém případě využívám investování do podílových fondů u ING Bank, přičemž investuji po 100,- do každého/měsíc. Protože je nabídka fondů poměrně široká, investuji v různých měnách - opět kvůli diverzifikaci. Správa je velmi jednoduchá.

3. P2P. Moje nejoblíbenější forma. Investování do P2P půjček je velmi zajímavou alternativou jak nenechat peníze jen tak válet doma. Existují různé P2P platformy. V podstatě ale fungují velmi podobně. P2P společnost provozuje tzv. tržiště na které z jedné strany chodí poskytnuté půjčky od společností poskytujících půjčky, a na straně druhé jsou lidé, kteří si vybírají do které půjčky chtějí investovat. U nás nejznámější P2P společností je Zonky. Osobně ale, vzhledem k nízkému získanému úroku, nevyužívám. Pro mnohé ale i Zonky můžou být zajímavou alternativou.

Jak jste na tom vy? Kam investujete? Co můžete doporučit ostatním?

T o m
Poděkoval: 11 krát
Obdržel poděkování: 2 krát

Kam investovat

Příspěvek od T o m » 14 kvě 2019, 21:19

Doporučuji investovat do svého podnikání nebo do sebe, případně první do kurzů, které k tomu podnikání, skvělé práci povedou.
Těm co nevím kam s penězi, akcie firem pro bytovou výstavbu v Americe - přibližně 10% ročně zisk.
Těm nejbohatším pak hledat zajímavé investiční možnosti, např. jsem viděl nabídku investice v Praze do bytového domu + rekonstrukce, náklady 60mil.kč, očekávaný výnos za 2 roky 84 mil.Kč

Ezio
Poděkoval: 20 krát
Obdržel poděkování: 1 krát

Kam investovat

Příspěvek od Ezio » 15 kvě 2019, 10:02

RoPol píše:
14 kvě 2019, 20:32
2. Podílové fondy. Tady je myslím nejdůležitější neinvestovat najednou velký obnos, ale pravidelně investovat, každý měsíc pár stovek. Jen tak v maximální možné míře pokryjete rizika spojená s výkyvy trhu a v dlouhodobém horizontu vyděláte. I zde platí pravidlo diverzifikace. V mém případě využívám investování do podílových fondů u ING Bank, přičemž investuji po 100,- do každého/měsíc. Protože je nabídka fondů poměrně široká, investuji v různých měnách - opět kvůli diverzifikaci. Správa je velmi jednoduchá.
Podle čeho se rozhoduješ, do jakého investovat? Sleduješ grafy? Necháváš je tam pak nějaký čas a vybíráš je zpět nebo na ně už nesaháš? Také mám ING, tak mě zajímá tvá strategie ;) Já využívám 3. a 4. rizikovou třídu.

marty1111
Obdržel poděkování: 3 krát

Kam investovat

Příspěvek od marty1111 » 15 kvě 2019, 15:33

Ezio píše:
15 kvě 2019, 10:02
Podle čeho se rozhoduješ, do jakého investovat? Sleduješ grafy? Necháváš je tam pak nějaký čas a vybíráš je zpět nebo na ně už nesaháš? Také mám ING, tak mě zajímá tvá strategie ;) Já využívám 3. a 4. rizikovou třídu.
Podílové fondy nejsou výhodné kvůli poplatkům, které jsou většinou kolem dvou a více procent, když už balík akcií bez starostí, tak jedině ETF, kde jsou poplatky řádově nižší kolem -+ 0,2% ročně.

Scissors
Poděkoval: 102 krát
Obdržel poděkování: 361 krát

Kam investovat

Příspěvek od Scissors » 15 kvě 2019, 16:34

RoPol píše:
14 kvě 2019, 20:32
U nás nejznámější P2P společností je Zonky. Osobně ale, vzhledem k nízkému získanému úroku, nevyužívám.
Co používáš místo Zonky? Mintos? Nebo ještě něco jiného?
"Čím člověk může být, tím musí být."
Abraham Maslow

BlackSin
Obdržel poděkování: 29 krát

Kam investovat

Příspěvek od BlackSin » 15 kvě 2019, 17:49

Scissors píše:
15 kvě 2019, 16:34
Co používáš místo Zonky? Mintos? Nebo ještě něco jiného?
Ještě je možnost Crowdestate, je to investování do realitek v Pobaltí, s výnosem 15-20% mám takový pocit.
Willst du bis der Tod euch scheidet
Treue ihr sein für alle Tage?

Nein!

Ezio
Poděkoval: 20 krát
Obdržel poděkování: 1 krát

Kam investovat

Příspěvek od Ezio » 16 kvě 2019, 09:26

marty1111 píše:
15 kvě 2019, 15:33
Podílové fondy nejsou výhodné kvůli poplatkům, které jsou většinou kolem dvou a více procent, když už balík akcií bez starostí, tak jedině ETF, kde jsou poplatky řádově nižší kolem -+ 0,2% ročně.
Tady jich pár existuje i bez poplatků. Všechny ostatní mají poplatek 1%.

Scissors
Poděkoval: 102 krát
Obdržel poděkování: 361 krát

Kam investovat

Příspěvek od Scissors » 16 kvě 2019, 09:28

Ezio píše:
16 kvě 2019, 09:26
Tady jich pár existuje i bez poplatků.
Které třeba? A hlavně - jak tedy takové fondy vydělávají?
"Čím člověk může být, tím musí být."
Abraham Maslow

Patrass

Kam investovat

Příspěvek od Patrass » 16 kvě 2019, 15:53

Já jedu osobně crypto+forex.. V průměru 10-30% účtu měsíčně.. U crypta při FOMO efektu jako je teď klidně 80-120%

marty1111

Kam investovat

Příspěvek od marty1111 » 17 kvě 2019, 16:18

Scissors píše:
16 kvě 2019, 09:28
Které třeba? A hlavně - jak tedy takové fondy vydělávají?
Mimo jiné mám například mimo jiné EURO STOXX 50

něco o indexu
investicniweb.cz/news-deutsche-bank-vypadla-z-celoevropskeho-burzovniho-indexu/

seznam ETF máš tady

etfs.cz/databaze_ETF_regiony_evropa.php

Vydělávají úplně jednoduše, jsi vlastníkem kousku 50 největších firem a jak se postupně zvyšuje jejich hodnota, zvyšuje se i hodnota toho kousku co jsi koupil, zpravidla to je nějakých 6-7% ročně v dlouhodobém horizontu, například 50-100 let.

ETF zpravidla kopíruje nějaký mezinárodní index, který se tvoří na základě nějakých kritérií, např. německý index DAX, EURO STOXX 50 atd.

Výhoda oproti standartnímu fondu je jasná, standartní fond český řídí většinou nějaký Franta Omáčka který nikdy nedosahuje kvalit expertů kteří vytvářejí velké burzovní indexy a bere si za to většinou vstupní poplatek a za tu svoji zprávu fondu chce +-2% ročně, což je sakra hodně.

Je pravda, že se sem tam nějakému Frantovi zadaří a porazí hlavní světové indexy, ale většinou je to dílem náhody a i kdyby byl náhodou o něco lepší, než největší světové indexy, což ve stoletém horizontu nikdy nebude, tak s ním na tom stejně budeš hůř, kvůli správcovským a vstupním poplatkům.

marty1111

Kam investovat

Příspěvek od marty1111 » 17 kvě 2019, 22:49

Je tam hodně čárek a pravopisných chyb, psal jsem to v rychlosti. Omlouvám se. :D

Odpovědět