Hlasový koučink

Co se jinam vážně nevejde
Odpovědět
Algol
Udělil poděkování: 4 x
Obdržel poděkování: 0

Hlasový koučink

Příspěvek od Algol »

Nazdar,
doporučil by mi tady někdo nějakého hlasového terapeuta či kouče?
Mám problém s rezonancí a silou hlasu.
Díky
Princ
Udělil poděkování: 591 x
Obdržel poděkování: 2643 x

Hlasový koučink

Příspěvek od Princ »

Cvičíš už Autentické charisma? To by mělo stačit pro všechny potřeby svádění.

Důležité je hlavně vědět, že silný hlas se netvoří pomocí námahy, ale specifickou technikou (mindset + držení těla + dechová opora + otevřené hlasivky + spousta prostoru v ústech + rezonance + projekce do dálky, popřípadě + efekty).

Jde o specifickou koordinaci, kdy správné svaly musí být aktivní a většina svalů naopak musí být uvolněná. Tedy jako u sprintu nebo u boxu, zásadní je "nezatínat špatnou věc".

Do sexy hlasu se tedy člověk spíše uvolňuje, než namáhá, protože nám typicky jde o hlubší (rozevřené hlasivky) a temnější polohy (prostor v ústech, například nižší pozice ohryzku) které se pak nesou do dálky díky alikvótám, projekci, otevírání úst...

A zase, třeba ta ústa se otevírat CHTĚJÍ, kdo je neotevírá je v tenzi. Ten hrtan chce zůstat minimálně v neutrální poloze - kdo do zvedá, aktivně se přiškrcuje...

Tenze má různé důvody a proto je vhodné přistoupit k tomu holisticky, tedy i v případě primárního zájmu o hlas cvičit i ACH 1 (mindset), ACH 2 (řeč těla), ACH 3 (dech) a nejen ACH 4.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Princ za příspěvek:
martin123 (22 lis 2023, 23:38)
Hodnocení: 2.9%
Celý recept na úspěch:
1) Každý den cvičit Autentické charisma (7 minut ráno, 7 večer)
2) Každý den oslovit pár holek (kdo se bojí, dá kurz)
3) Tak ob den posilovna
Princ
Udělil poděkování: 591 x
Obdržel poděkování: 2643 x

Existuje nějaký dostatečně uvolněný humanoid?

Příspěvek od Princ »

Tím nechci říct, že bych vždy byl uvolněn, naopak:

vždy jsem MYSLEL, že jsem uvolněn, a pak po roce mi třeba došlo, že jsem mohl být uvolněný ještě víc. A pak po roce jsem zjistil, že to furt nebylo maximum a jde to JEŠTĚ VÍC... :)

Tedy lidé na hlas obvykle tlačí, i když se jim nezdá, že tlačí. Proto právě jsem ten příspěvek psal. Kdyby to byla vzácnost, bylo by zbytečné to zmiňovat.

I špatná intonace je většinou tenze, nikoli "nedostatek hudebního sluchu", jak na něj laici často věří.

Zvlášť zajímavé je to pak u chrapláků, growlingu, screamingu... Člověk totiž musí zatnout JEN JEDNU VĚC navíc. Když chraplák bolí, většinou jde o to, že člověk sice zatne tu jednu věc navíc dle návodu, ale k tomu zatne ještě další tři věci. Tam se pak ten nedostatek kontroly a dělání věcí naslepo už projeví.

Dlouho jsem si tedy myslel, že dechové opory / volnosti / rezonance mám až až, u těch metalových / zvířecích efektů jsem si teprve zas uvědomil, že všichni mí vokální učitelé měli pravdu :)
Celý recept na úspěch:
1) Každý den cvičit Autentické charisma (7 minut ráno, 7 večer)
2) Každý den oslovit pár holek (kdo se bojí, dá kurz)
3) Tak ob den posilovna
Algol
Udělil poděkování: 4 x
Obdržel poděkování: 0

Hlasový koučink

Příspěvek od Algol »

Zůstat uvolněný je těžký hlavně, když je člověk nervózní nebo cítí negativní emoce(vztek,smutek...).
Pak je tělo napjatý, špatně se dýchá a vůbec tam není ta energie. Alespoň u mě.
Když cítím radost, klid, uvolnění mluvím líp.
Na techniku řeči, jsem si koupil knížku, se kterou pracuju přes dva měsíce. Zatím jsem se naučil jen smíšené dýchání, zapojení bránice a trochu měkké nasazení hlasu. Teď hodlám začít částí rezonance a rozeznívání hlasu. S nějakým koučem by se trénovalo snáze.

Mluvit na sílu se mi stává právě když jsem napjatý fyzicky/psychicky. Občas mi ale pomůže na uvolnění dechová technika 4-7-8. Nejlepší je ale jóga nebo meditace.

Díky za reakci Princi😀
Odpovědět