Jak začít, aby se z posilování stal návyk

Zdraví, sport, peníze, koníčky, móda, svaly, nootropika, mikrodávkování psychedelik, meditace...
Odpovědět
Haramzim
Příspěvky: 11
Registrován: 29 dub 2020, 20:44
Udělil poděkování: 3 x
Obdržel poděkování: 0

Jak začít, aby se z posilování stal návyk

Příspěvek od Haramzim »

Zdravím všechny a mám dotaz. Chtěl bych po delší době znovu začít posilovat.
Do posilky jsem dřív chodil, ale hodně nepravidelně. Vždycky jsem ze začátku přestřelil a pak nebyl schopný to držet.
Takže teď mám hlavní cíl, aby mě to chytlo a stal se z toho návyk. A pak postupně přidávat.
Co se týče cílů samotného posilování tak to jsou: hlavně zlepšení spánku a regenerace (poslední dobou spím dost špatně), vyrýsování (Nemám nadváhu, ale stres za poslední rok je u mě docela vidět na břichu a obličeji) a celkově dosažení zdravějšího vzhledu a více energie.
Jaký režim byste mi doporučili? Jak co se týče cvičení, tak i jídla a odpočinku, případně čehokoliv dalšího?
Haramzim
Příspěvky: 11
Registrován: 29 dub 2020, 20:44
Udělil poděkování: 3 x
Obdržel poděkování: 0

Jak začít, aby se z posilování stal návyk

Příspěvek od Haramzim »

Jinak pro kontext: v rámci možností jím poměrně zdravě, žádné bílé pečivo, mekáč a podobně. Mám hodně kvalitních bílkovin (ryby, vejce), jím i dost zeleniny a různých celých semen. Vařím si většinou sám a není pro mě problém to přizpůsobit jinému režimu. Rozložení postavy mám atletické, možná nepatrně k astenickému. V současné době dělám jen cviky s vlastní vahou (hlavně hrazda, workout), ale ne úplně usilovně.
Po psychické i somatické stránce na tom teď popravdě úplně dobře nejsem, začínám v práci a pár měsíců bude ještě docela stresujících. Taky reším nějaké osobní trable. Cítím, že jsem hodně ztuhlý, fyzicky a psychicky. Potřebuju prostě znovu chytit drive, který jsem dřív míval a na ten postupně přidávat.
Uživatelský avatar
Princ
Příspěvky: 5806
Registrován: 19 srp 2015, 20:05
Bydliště: Praha, ale na kurzy po celé Evropě
Udělil poděkování: 595 x
Obdržel poděkování: 2667 x

Jak začít, aby se z posilování stal návyk

Příspěvek od Princ »

Buduj konzistenci první, cokoli dalšího potom. Teďka by mělo být hlavním cílem tam pokaždé přijít. Teprve když je pevně zajištěno, že se v posilovně třeba 3x nebo 4x týdně objevíš, má cenu optimalizovat něco dalšího. Teď to můžou být lehčí technické tréninky, hlavně ať se dějí. I když se ti někdy hrozně nechce, v rámci budování konzistence je dobré tam přijít, udělat rozcvičku a první základní cvik, a pak už se uvidí.

Tedy pokud má člověk hodně velké cíle - chce hned cvičit pravidelně i chytře i tvrdě... - každý ten trénink vypadá jako velká věc, kterou od sebe chceš, spotřebuje to hodně vůle. Ale jakmile je cíl se tam vždy jen objevit, vypadá to jako maličkost a to zajistí, že tam opravdu přijdeš ve 100% případů.

A na objemu jednoho tréninku nikdy nezáleží, důležité je v programmingu sledovat týdenní volume. A když přestaneš cvičit, benefity se postupně ztratí, takže vlastně je důležité sledovat to životní volume :), kolik toho nazvedáš v průběhu života. Tam je konzistence tím nejdůležitějším faktorem ze všech. Takže člověk by měl (pokud nesoutěží) měřit posilovnu v co nejdelších časových jednotkách, plánovat ji v co nejdelších jednotkách.

Mě je teď úplně jedno, jak svalnatý jsem byl v březnu 2016 :) Důležité je, že jsem posledních 10 let konzistentně vždy nějak zvedal činky a tak jsem svůj dospělý život prožil vždy nějak přiměřeně svalnatý. Občas to bylo lepší, občas horší, ale to jsem vnímal jen já, pro lidstvo jsem prostě byl člověk, co cvičí :) A ty zdravotní benefity taky nepotřebují extra tvrdý trénink, spíš zvedat přiměřeně a konzistentně.

Se streetem je to stejné. Důležité je upevnit, že tam člověk každý den chodí. Kolik holek sbalil nebo jaké chyby dělal je zatím jedno, hlavně pevně ustanovit konzistenci. Protože dokonalá technika je stejně bezcenná, když někdo na street nechodí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Princ za příspěvek (spolu 3):
martin123 (25 lis 2022, 18:22) • Haramzim (26 lis 2022, 22:16) • andrew_d (28 lis 2023, 09:56)
Hodnocení: 8.6%
Celý recept na úspěch:
1) Každý den cvičit Autentické charisma (7 minut ráno, 7 večer)
2) Každý den oslovit pár holek (kdo se bojí, dá kurz)
3) Tak ob den posilovna
Jednorožec123
Příspěvky: 5
Registrován: 19 pro 2022, 14:06
Udělil poděkování: 0
Obdržel poděkování: 1 x

Jak začít, aby se z posilování stal návyk

Příspěvek od Jednorožec123 »

Hele mě třeba hodně pomáhá snažit si v hlavě nastavit, že se na cvičení těším. Párkrát za den/před spaním si vizualizuji, že se nemůžu dočkat a těším se, až budu cvičit/půjdu lézt na stěnu/plavat/cokoliv. V podstatě to i zakomponuji do té představy o následujícím dnu, což mi pomáhá se na to nevykašlat a tím nějak držím tu pravidelnost.
Skylake
Příspěvky: 87
Registrován: 07 led 2021, 15:24
Bydliště: Hradec Králové
Udělil poděkování: 91 x
Obdržel poděkování: 42 x

Jak začít, aby se z posilování stal návyk

Příspěvek od Skylake »

Atomové návyky doporučuji minimálně 5x přečíst. Je tam vše o navycich a hlavně jak vydržet.

Klasik
Odpovědět